Inspiracje | Ślub Handmade

Menu weselne – papierowe DIY krok po kroku

5 kwietnia 2019

Jeśli zaproszenia ślubne to dla Was zbyt duże wyzwanie, a chcecie zaoszczędzić na papaterii ślubnej, to możecie zrobić jej część samodzielnie. Zawieszki na alkohol pokazywałam Wam już wcześniej, mój pomysł i wykonanie możecie podpatrzeć tutaj, a teraz chce Wam pokazać, jak prosto i efektownie zrobić menu. 

Do samego końca nie byłam pewna czy menu weselne będzie u nas na stole. Wydawało mi się to zbędnym wydatkiem, a za chwilę dla odmiany stwierdzałam, że fajnie byłoby mieć coś takiego. Muszę przyznać, że szukanie papaterii ślubnej zajęło mi chyba najwięcej czasu, głównie ze względu na ceny. Chciałam coś ekstra, ale nie w szaleńczej cenie. Nie udało mi się zamówić zaproszeń, winietek, tablicy stołów, księgi gości i zawieszek na alkohol w jednym miejscu. Zaproszenia były od jednej osoby, winietki i księga gości z kolejnej firmy, a całą resztę zdecydowałam się wykonać samodzielnie. Myślę, że gdybym ślub brała teraz, to postarałabym się zrobić wszystko sama, no może poza księgą gości 🙂

Canva

Moją tajną bronią i kluczem do sukcesu jest oczywiście nieoceniona Canva. Uwielbiam ten program graficzny, bo przede wszystkim jest darmowy, dla takiego żółtodzioba jak ja, jest więc idealnym rozwiązaniem. Po drugie jest naprawdę prosty w obsłudze, bawię się w nim odkąd założyłam bloga i muszę przyznać, że uczę się go do tej pory, ciągle odkrywam jakieś nowe funkcję i „bajery”. Nauka trwa tak długo, bo nie poświęcam temu zbyt wiele czasu, ale wystarczająco, żeby stworzyć projekty na własne potrzeby, którymi chętnie się z Wami dzielę. Tak powstały mini prezenty z pomadką EOS w roli głównej dla dziewczyn, które były na moim wieczorze panieńskim(do pobrania tutaj), zawieszki na alkohol (do pobrania tutaj), ankiety ślubne (do pobrania tutaj), zaproszenia na 18 dla mojej siostry (to mój ostatni projekt, jeszcze nie wydrukowany), grafiki do metryczki dla synka mojej koleżanki (pokazywałam Wam na Instagramie) oraz wyżej wspomniane menu weselne i tablica stołów.

Menu weselne ?

…coraz bardziej modne, choć nie niezbędne. Fajnie jednak, kiedy goście mogą podpatrzeć, co zostanie zaserwowane w trakcie wesela. Bonusem jest też podanie godziny posiłków. Dodatkowo takie menu weselne, może stanowić plan wesela i mniej więcej wiadomo, do których godzin nocnych jest przewidziane. Można rozłożyć siły 🙂

Zrób, nie kupuj!

Wiem, że biorąc pod uwagę wszystkie koszta, z jakimi przychodzi się mierzyć podczas organizacji wesela, zrobienie menu weselnego nie wydaje się być kuszące, ale kiedy dodamy do tego, ankiety, zawieszki na alkohol i tablicę stołów, to opcja wydaje się być już bardziej odpowiednia.

Jak?

To proste, wystarczy odpalić Canvę, wybrać czcionkę, która się nam podoba i pasuje do okoliczności i wypisać dane, wyśrodkować i gotowe. To tak w dużym skrócie, ale tak łatwo, jak się czyta, tak łatwo można to wykonać.

Przechodząc do konkretów, wybieramy opcję „Utwórz projekt” o wymiarach niestandardowych i wpisujemy 148 x 210 mm i już mamy gotowy rozmiar naszego wydruku. Do tej pory nie wiem, jak oznaczyć linie cięcia na białych grafikach, więc oznaczam je sama, za pomocą linii. Potem dodajemy tekst, ja do tytułów użyłam czcionki w rozmiarze 28, a dania wypisałam 12. Wszystko wyśrodkowałam i gotowe! 🙂

W podobny sposób stworzyłam kartę z daniami z poprawin.

Żeby nasze menu wyglądało „profesjonalnie” trzeba jeszcze stworzyć stronę tytułową – spersonalizowaną i informującą gości, czym właściwie jest ta kartka stojąca na ich stole.

Tytuł: Menu weselne w zupełności wystarczy, do tego Wasze imiona i data ślubu, a jako wisienka na torcie, delikatny element dekoracyjny z darmowych dostępnych symboli.

Ostatni krok

Po skończonym projekcie trzeba całość wydrukować w odpowiedniej ilości sztuk. Swoje kartki drukowałam na zwykłym papierze ksero, akurat nie miałam innego pod ręką i okazał się wystarczający. Żeby nasze menu wyglądało, trzeba nadać mu ostateczną formę. Do tego przyda się blok techniczny z kartkami w kolorze, który będzie wpisywał się w motyw przewodni naszego wesela. Postawiłam na zieleń, kartki udało mi się kupić w empiku. Zwykłą kartkę A4, wystarczy złożyć na pół w pionie i w ten sposób otrzymamy format a5, delikatnie „większy”, od tego, co wydrukowaliśmy. Bez większego wysiłku dostajemy w gratisie estetyczne marginesy. Pozostaje przykleić tylko menu do kolorowych kartek i gotowe!

Porada! Najlepiej przyklejać za pomocą taśmy dwustronnej, łapiąc tylko rogi. Klej niesie za sobą duże ryzyko marszczenia się papieru, co w efekcie skutkuje brzydkim wyglądem menu.

 

I jak, podoba się Wam moja propozycja weselnego menu? 🙂

    1. Absolutnie nie, chyba, że korzystasz z płatnych elementów, ale nie jest to koniecznie, bo jest spory wybór tych darmowych. Jeśli chodzi o takie proste menu, gdzie jest sama czcionka, wszystko jest za free 🙂 Pozdrawiam!

  1. Od wczoraj przeglądam Twoje wpisy na blogu i stwierdzam, ze co jeden to lepszy! ❤️ Mega dużo fajnych pomysłów, sama mam ślub za rok i od początku planowania stwierdziłam, ze większość takich rzeczy jak winietki, zawieszki na alkohol zrobie sama, bo jest sporo czasu, a niektóre rzeczy można zrobić z dużym wyprzedzeniem. Po tym wpisie, zrobie również Menu, w dodatku miałaś w tym samym kolorze, co my planujemy 😍 dziękuje za tyle inspiracji 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *