Poradnik

Wymiana dokumentów po ślubie

19 września 2018

Jeśli jesteś kobietą i zdecydowałaś się na zmianę nazwiska po ślubie czeka Cię ciężka przeprawa przez morze formalności. Wymiana dokumentów, stanie w kolejkach  i wypełnianie formularzy nie brzmią zachęcająco, ale powiedziałaś „A”, więc teraz musisz powiedzieć, a raczej w tym przypadku zrobić też „B”.

Od czego zacząć?

Na dobry początek odbierz skrócony akt ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego. Powinien być gotowy maksymalnie w ciągu dwóch tygodni od daty ślubu. Kolejne kroki skieruj do studia fotograficznego i zrób zdjęcia do dokumentów. Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy jeden rodzaj zdjęcia do wszystkich dokumentów, a zła, że powinno być takie jak do paszportu.  Na wprost, bez uśmiechu, ale nie przejmuj się, będziesz musiała patrzeć na taką siebie tylko przez kilka czasem kilkanaście lat 😛 Jeśli to Cię pocieszy, to moje wyszły naprawdę źle!

W związku z tym, że w listopadzie wybieramy się w podróż poślubną i paszport, który będzie niezbędny, straciłby już ważność, za wymianę dokumentów wzięłam się od razu.

Dowód

Dowód ważny jest przez 4 miesiące, od ślubu, ale oczywistym jest to, że najlepiej wymienić go jak najszybciej się da. Wniosek możesz złożyć w urzędzie, w dowolnym miejscu Polski, bądź on-line, na stronie obywatel.gov.pl. Do drugiej opcji potrzebny będzie Ci profil zaufany, możesz go założyć przez internetowe konto bankowe. Jeśli wybierasz opcję pójścia do urzędu, weź ze sobą wydrukowane, kolorowe zdjęcie w formacie 35 mm x 45 mm.

Nowy dowód osobisty wyrobisz bez żadnych opłat i będziesz na niego czekać do 30 dni, w praktyce, jest gotowy dużo szybciej.

Paszport

Ważność dokumentu po ślubie to 60 dni, jeśli więc Wasza podróż poślubna mieści się w tym czasie, możesz spokojnie jechać i nie martwić się, że nie zdążysz wymienić swojego paszportu na nowy.

Jeśli jednak dalekie kraje będziesz zwiedzać w późniejszym terminie, wniosek o nowy paszport złóż w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Urzędnik musi pobrać odciski Twoich palców, nie ma więc opcji załatwienia tej sprawy on-line. Koszt wyrobienia nowego paszportu to 140 zł bez uwzględnienia ulg. Masz jednak szczęście, bo przy zmianie nazwiska należy się zniżka, podejrzewam, że wszędzie jest taka sama. Ja za swój paszport zapłaciłam 70 zł. Pamiętaj też o aktualnym zdjęciu zgodnym z wymaganiami. Czas oczekiwania na nowy dokument wynosi do 30 dni, może się jednak zdarzyć, że dostaniecie go wcześniej. Kolejki są jednak duże, warto zainteresować się tym tematem wcześniej, a nie na ostatnią chwilę przed wylotem.

Prawo jazdy

Z tym dokumentem wiąże się najwięcej problemów. Dlaczego? Ze względu na to, że wniosek o przyznanie nowego prawa jazdy należy złożyć w Urzędzie odpowiadającym Waszemu miejscu zameldowania. Jeśli nadal jesteś zameldowana w swoim domu rodzinnym, musisz jechać w swoje rodzinne strony i tam złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Stare prawo jazdy traci ważność po 30 dniach, od daty zmiany nazwiska. Jeśli Twoje badania lekarskie są nadal ważne, wystarczy złożenie dokumentów, jeśli jednak wkrótce się kończą, warto je odnowić. Nie zapomnij też zabrać ze sobą aktualnego zdjęcia. Za wydanie prawa jazdy zapłacisz 100,50 zł w kasie urzędu, bądź przelewem na konto. Na nowy dokument będziesz czekać do 9 dni roboczych.

Jest to najkrócej ważny dokument i jednocześnie dostarcza nam najwięcej problemów.

Co jeszcze?

Jeśli wymiana dokumentów już za Tobą, to teraz czas na kolejny maraton, tym razem oczekują Cię banki, operatorzy komórkowi, siłownia, biblioteki i wszystkie inne miejsca, w których potrzebna jest zmiana Twoich danych. Nie zostawiaj tego na później. Najlepiej wszystko załatwić od razu.

Jeśli nurtują Cię jeszcze jakieś pytania związane z wymianą dokumentów i nie znalazłaś na nie odpowiedzi, wejdź na stronę obywatel.gov.pl i tam poszukaj odpowiedzi lub napisz do mnie! Chętnie pomogę, w końcu sama przez to przeszłam 🙂

 

Buziaki

Patrycja

  1. Poszperałam trochę i znalazłam informację, że: „Paragraf 17 rozporządzenia w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. z 2011r. Nr 201, poz. 1188 stanowi, że po ukończeniu studiów nie dokonuje się zmiany imienia (imion) lub nazwiska absolwenta w jego dyplomie.”.
   Osobiście uważam, że zmiana nazwiska na dyplomie, który już otrzymałaś, bo broniłaś się 2 lata temu, a teraz zmieniłaś nazwisko mija się po prostu z celem. Broniłaś się mając inne nazwisko. 🙂 Pozdrawiam!

 1. Bardzo przydatne informacje 🙂 dostaliśmy od księdza zaświadczenie, ale nie byłam pewna czy z tym już można zmieniać dowód 🙂

  1. Samej brakowało mi takich informacji po ślubie, dlatego stworzyłam ten wpis, żeby przyszłe żony miały „gotowca”. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz 🙂

 2. Na stronach rządowych napisane jest, że paszport należy wymienić w terminie do 30 dni od dnia ślubu. Nie weryfikowałam tego jeszcze w praktyce.
  Natomiast z prawem jazdy jest inaczej niż piszesz. Można go wymienić pocztowo (z tym, że trzeba odesłać stare prawo jazdy, więc pozostaje się bez dokumentu), albo za pośrednictwem urzędu w mieście, w którym się mieszka. To zajmuje dłużej (ok. 6 tygodni), ale można zachować dawny dokument do momentu wyrobienia nowego. I to nie jest tak, że stare prawo jazdy traci ważność po 30 dniach. Musisz powiadomić urząd albo starostwo do 30 dni od dnia ślubu o zmianie nazwiska. Za jazdę z nieważnym prawem jazdy teoretycznie nie powinno się dostać mandatu, chyba że trafi się jakiś nadgorliwy policjant.

  Warto też wspomnieć o systemie EPUAP. Łatwo można wyrobić dowód nie wychodząc z domu. Prawo jazdy chyba też można, ale nie wszędzie.

  Wpis jest sprzed roku, ale widzę, że niedawno komuś odpisywałaś. W związku z pisaniem „gotowca” dla innych warto uaktualniać informacje 🙂

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *