Poradnik

Pytania, które powinieneś zadać firmie cateringowej/sali weselnej przed Twoim weselem!

27 maja 2019

Jeśli jesteście na etapie poszukiwań firmy cateringowej/sali weselnej na wasze wesele i wahacie się między kilkoma opcjami, to mam dla Was zestaw pytań, który pomoże Wam podjąć dobrą decyzję. Opinie w Internecie oczywiście też warto poczytać, ale gdzie dostaniecie bardziej szczegółowe odpowiedzi na nurtujące Was pytania jak nie u źródła. 

Pytania, które Wam przygotowałam możecie zadać bezpośrednio podczas spotkania lub drogą mailową, żeby nie tracić niepotrzebnie cennego czasu na firmę, która być może nie będzie w stanie wykonać danej usługi.

O co warto zapytać?

1. Czy macie wolny termin w dniu…?

Zanim zaczniecie bardziej szczegółowy wywiad na samym początku powinniście zadać kluczowe pytanie do dalszych rozmów. Istnieje przecież opcja, że firma, którą wybraliście nie ma już wolnych terminów na dany dzień i nie będą w stanie wykonać usługi, a będziecie mieć już ustalone całe menu i usługi dodatkowe.

2. Jak długo jesteście na rynku? Ile wesel obsługujecie w ciągu roku?

To prawda, że doświadczenie jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na jakość oferowanych usług. Im większe doświadczenie, tym lepiej, ale nie jest to regułą. Miejcie się na baczności, bo niektóre firmy są „starymi wyjadaczami” i mogą iść na ilość nie na jakość.

3. Czy specjalizujecie się w jakimś rodzaju kuchni?

Fajną opcją jest wybór firmy, która pomoże zaskoczyć Waszych gości jakimś daniem specjalnym w autorskim wykonaniu.

4. Czy zapewniacie osobę, która będzie koordynowała wydawanie posiłków i pełniła nadzór nad obsługą i całym wydarzeniem?

Dobrze, jeśli firma cateringowa zatrudnia managera, który będzie panował nad całością, pilnował harmonogramu i koordynował wydawanie posiłków i ich jakość. Taka osoba w zespole będzie świadczyła o wysokim poziomie oferowanych usług, jeśli firma z którą prowadzicie rozmowy posiada managera dodatkowy punkt dla nich.

5. Czy zapewniacie talerze, sztućce, szklanki, pozostałe naczynia do serwowania potraw, obrusy, serwetki (stoły, krzesła) czy wynajem tych rzeczy leży w moim zakresie?

Oczywiście nie każdy będzie potrzebował wynajmu podanych wyżej rzeczy, ale jeśli planujecie wesele w stodole czy ogrodzie musicie pamiętać, że należy zająć się tymi sprawami. Niektóre firmy cateringowe w swojej ofercie posiadają naczynia, które mogą Wam wynająć na czas wesela. Warto zapytać, aby uniknąć współpracy z kilkoma miejscami jednocześnie, jeśli wszystko można załatwić w jednym miejscu.

6. Biorąc pod uwagę liczbę moich gości (np. 250 osób) jesteście w stanie obsłużyć tak dużą liczbę osób bez żadnych problemów? Macie doświadczenie w obsłudze tak licznych przyjęć?

Nie każda firma cateringowa czy sala weselna, która pomieści tyle osób miała do czynienia z dużymi weselami. Lepiej to sprawdzić i upewnić się, że na pewno sobie poradzą.

7. Jeśli chodzi o budżet, który bierzemy pod uwagę oraz styl naszego wesela, jakie menu Państwo rekomendujecie na nasze przyjęcie?

W poprzednim wpisie na temat weselnego menu (zobacz tutaj) wspominałam o tym, że menu powinno zgrywać się z charakterem przyjęcia. Dobrze jeśli, to co będziemy mieć na talerzu będzie dopasowane do motywu przewodniego wesela. Jeśli jest to przyjęcie w rustykalnym stylu w ogrodzie nie silmy się na wykwintne dania rodem z najlepszej restauracji, a postawmy raczej na potrawy inspirowane ogrodem. Dobra firma cateringowa będzie potrafiła wyjść z takiej sytuacji obronną ręką i zaproponować idealną kompozycję dań na tę szczególną okazję.

8. Jesteście w stanie przygotować dwa typy menu mięsne i bezmięsne?

Pamiętajcie, że nie wszyscy goście lubią mięso, niektórzy preferują wegetarianizm i my jako dobrzy gospodarze jesteśmy w obowiązku zapewnienia im posiłku, który będą w stanie skonsumować.

9. Do kiedy należy dostarczyć Wam listę gości z alergiami pokarmowymi?

Bardzo ważna sprawa, istnieje grono ludzi z nietolerancjami pokarmowymi, dlatego absolutnie o tym nie zapominajmy i uwzględnijmy to w naszych planach, jeśli wiemy, że ktoś nie może spożywać konkretnych składników.

10. Używacie wyłącznie świeżych składników do przygotowywania dań?

Dobrze, jeśli firma/sala weselna, która wynajmujecie korzysta z sezonowych, świeżych składników. Podnosi to jakość potraw i zmniejsza ryzyko zatrucia.

11. Gdzie przygotowujecie całe menu? We własnej kuchni czy na miejscu w sali weselnej?

Jeśli zdecydowaliście się na wesele we własnym ogrodzie, a firma cateringowa nie jest w stanie wszystkiego przygotować u siebie, to będziecie musieli wziąć pod uwagę, że potrzebna będzie wasza przestrzeń kuchenna.

12. Jak dużo czasu potrzebujecie na przygotowanie posiłków?

Lepiej wiedzieć czy zdążą ze wszystkim na czas.

13. Czy istnieje możliwość przygotowania menu degustacyjnego?

Nie ma lepszego sposobu na sprawdzenia smaku potraw, niż umówienie spotkania podczas, którego będziecie mogli spokojnie spróbować potraw i dobrać te, które najbardziej przypadną Wam do gustu. Na pewno nie wszystkie miejsca oferują tego typu usługi, ale ich znaczna część tak.

15. Czy macie w tym dniu jeszcze jakieś inne zlecenia?

Jeśli firma cateringowa/sala weselna będzie miała w danym dniu do obstawienia wyłącznie wasze wesele, poświęci Wam 100% uwagi. W ten sposób macie większość pewność lepiej wykonanej usługi.

 

  1. Bardzo ciekawy wpis, właśnie z niego korzystałam, gdy zamawialiśmy salę weselną w CourtYard Gdynia [https://www.courtyardgdynia.com.pl/]. Wszystko było zapięte na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *