Poradnik | Przygotowania | Ślub i Wesele

Po co Pannie Młodej podwiązka?

1 czerwca 2018

Koronkowe, wąskie, szerokie, z kamyczkami, z wisiorkami, delikatne, zmysłowe, wygodnie i te mniej… Podwiązek w ofercie sklepów znajdziemy mnóstwo, ale tak właściwie po co nam ona w dniu ślubu? Zajrzyjmy Pannie Młodej pod sukienkę i dowiedzmy się całej prawdy o podwiązce!

Podwiązka kiedyś i dziś

Obecnie podwiązka na nodze panny młodej w dniu ślubu, to nic innego, jak podtrzymywanie dawnych tradycji. Co ciekawe, zwyczaj ten znany jest w wielu krajach Europy. Sam przedmiot pochodzi z Francji, gdzie główną jej funkcją było podtrzymywanie pończoch. Z biegiem lat stały się niezbędnym elementem ślubnej garderoby!

Na straży tradycji

Zgodnie z tradycją podwiązka powinna być niebieska, jeśli nie cała, to przynajmniej jakiś jej element powinien być właśnie w tym kolorze i zdobić lewą nogę (tę od strony serca). W dniu ślubu panna młoda powinna przecież mieć przy sobie coś starego, pożyczonego i niebieskiego, najczęściej jest to właśnie ten mały, bieliźniany element. Symbolizuje czystość i panieństwo przyszłej żony. Jej obecność na nodze ma zapewnić zgodę, szczęście i namiętność świeżo upieczonemu małżeństwu, ale wyłącznie w przypadku, kiedy pan młody zdejmie podwiązkę podczas nocy poślubnej bez użycia rąk.

Jak to wygląda w praktyce?

Wiele przyszłych żon nie wyobraża sobie nie mieć podwiązki w dniu swojego ślubu, ale stanowi ona po prostu obowiązkowy element w ślubnych zabobonach. Poza tym, zanim mąż będzie mógł ją zdjąć w trakcie nocy poślubnej, zdejmowana jest często jako fant w weselnych zabawach (fuj 😛 ). Sama zupełnie o niej zapomniałam, na szczęście moja koleżanka stała na straży tradycji i powiedziała, że przecież nie mogę iść bez niej do ołtarza. Wybrałam taką subtelną i delikatną, będzie mi towarzyszyła 18 sierpnia i mam szczerą nadzieję, że nikt jej nie zauważy! 🙂

Jak widzicie z biegiem upływu lat znaczenie i tradycje związane ze ślubną podwiązką ewoluowały, ale bezdyskusyjne jest to, że nadal dla wielu kobiet stanowi obowiązkowy punkt stylizacji panny młodej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *